روانشناسی ورزش چیست؟

روانشناسی ورزش

یکی از بخش هایی که شاید سایت تناسب طلایی (goldenfit) در آن جز اولین ها باشد تولید مباحثی درباره روانشناسی ورزش می باشد که می تواند در پیشرفت هر ورزشکاری از جمله ورزشکاران بدنسازی موثر باشد. اولین قدم در پیشرفت فیزیکی، حتما آمادگی فکری در رسیدن به آن هدف می باشد. حتما مقاله جالب پیش را به طور کامل مطالعه کنید.

“من وقتی تمرین میکنم، یکی از کارهایم تمرکز روی خلق این تصویر ذهنی است که چگونه بهترین پاس را به هم تیمی هایم بدهم تا آنان با دروازبان حریف تک به تک شوند. لذا همیشه قبل از بازی از خودم میپرسم میخواهم چکار کنم؟ همیشه، هرشب و هرروز، بازی ها را تصویر کرده و به هیچ چیز دیگری فکر نمیکنم، و همیشه قدرت و توانایی هریک از بازیکنان هم تیمی ام را که میخواهم به او پاس بدهم تصور میکنم.”

جملات بالا صحبت های رونالدینهو یکی از مشهورترین فوتبالیست های جهان در مصاحبه با مجله نیویورک تایمز بود. این صحبت ها تماما اشاره به یکی از مفاهیم کلیدی و اصلی روانشناسی ورزش تحت عنوان “تصویرسازی ذهنی” میباشد.

امرزوه با گذشت حدود ۱۰۰ سال از عمر روانشناسی ورزش شاهد استفاده چشمگیر این شاخه علمی توسط ورزشکاران و مربیان هستیم. بنده، مصطفی نعیمی، سعی دارم در صفحه تناسب طلایی در قسمت های مختلف به توضیحات نظری و کاربردی در رابطه با روانشناسی ورزش بپردازم. در این قسمت توضیحات مختصری در رابطه با ماهیت و کاربرد علم روانشناسی ورزش ارائه شده است.

روانشناسی ورزش علم مطالعه نحوه تاثیرگذاری روانشناسی بر عملکرد ورزشکاران، تمرین ها و فعالیت های جسمانی میباشد. بعضی از روانشناسان ورزش با ورزشکاران و مربیان حرفه ای درجهت افزایش عملکرد و انگیزه آنها کار میکنند.

روانشناسان ورزش حرفه ای اغلبا به ورزشکاران کمک میکنند تا با فشار شدیدی که در نتیجه رقابت های مهم بوجود می آید، مقابله کنند و هم چنین آنها را یاری میدهد تا تا با مشکلات تمرکز و انگیزشی خود بهتر دست و پنجه نرم کنند. آنها همچنین به ورزشکاران کمک میکنند تا عملکرد خود را افزایش دهند و سریع تر از آسیب های ورزشی بهبود یابند.

با توضیح مطالب فوق ممکن است بپندارید که روانشناسی ورزش فقط مخصوص ورزشکاران نخبه میباشد. در همین ابتدا به شما میگویم که این عقیده کاملا غلط است: روانشناسی ورزش همچنین به افراد عادی آموزش میدهد که چگونه از ورزش لذت ببرند و هم چنین چگونه طبق یک برنامه وزشی منظم عمل کنند.

در پست های بعدی همراه ما باشید تا به صورت تخصصی تر مفاهیم این شاخه از علم روانشناسی را مورد بررسی قرار دهیم.

نویسنده: مصطفی نعیمی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری علامت دار *

امکان استفاده از <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> تگ ها و ویژگی های: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*